22 Maj 2013
22 maja 2013,
 Off

Dermatoskopia – metoda diagnostyczna stosowana do oceny zmian skórnych.

Pozwala ona w gabinecie lekarza bez pobierania wycinków tkankowych stwierdzić, czy dana zmiana barwnikowa jest groźna, czy nie. Ma szczególne znaczenie w diagnostyce różnicowej czerniaka złośliwego.

Urządzeniem używanym przez lekarza, jest dermatoskop, czyli połączenie lupy o powiększeniu 10-20× z wystandaryzowanym źródłem światła, co pozwala uzyskiwać wystandaryzowane obrazy, które następnie mogą być obiektywnie ocenione przez lekarza. Duża zaletą dermatoskopii jest to, iż jest ona metodą nieinwazyjną, tanią, a samo badanie trwa kilka minut.

Dermatoskopia (mikroskopia powierzchni skóry, mikroskopia epiluminescencyjna)

Dermatoskopia jest nieinwazyjnym badaniem pozwalającym na ocenę zmian skórnych.

Podstawowym jej zastosowaniem jest diagnostyka czerniaka złośliwego, który jest najgroźniejszym nowotworem skóry wymagającym jak najwcześniejszej interwencji chirurgicznej.

Dermatoskopia pozwala także na ocenę i różnicowanie zmian barwnikowych między sobą, oraz między innymi zmianami skórnymi takimi jak naczyniaki, czy brodawki łojotokowe, których obraz makroskopowy często jest podobny.

Dermatoskopię używa się również do identyfikacji świerzbowca, badania trzonu włosa, a nawet oceny łożyska naczyniowego obrąbka naskórkowego paznokcia w kolagenozach.

Zaletami dermatoskopii są:

-możliwość wykonania w gabinecie lekarza,

-czas trwania – kilka minut

-natychmiastowy wynik o którym informuje osoba przeprowadzająca badanie

-bezbolesność – badanie nie wymaga nakłuwania w przeciwieństwie do biopsji(alternatywna metoda diagnostyczna)

-niewielki koszt wykonania

Badanie wygląda w następujący sposób:

1. Powierzchnia soczewki dermatoskopu pokrywana jest płynem którego zadaniem jest zmniejszenie refleksów świetlnych odbijanych od badanej powierzchni.

2. Dermatoskop jest przykładany do diagnozowanej zmiany a w okularze pojawia się dziesięciokrotnie powiększony obraz który jest analizowany przez dermatologa.

Obrazy są klasyfikowane na podstawie ściśle określonych kryteriów.

Wartość badania w dużej mierze zależy od doświadczenia osoby przeprowadzającej je.

Comments are closed.